Blog

Mleczko pszczele - eliksir młodości

Mleczko pszczele - eliksir młodości
Blog

W dzisiejszym artykule pragniemy przybliżyć kolejny z produktów pszczelich, który używany jest do produkcji kosmetyków marki Honey Therapy. Jest nim mleczko pszczele zwane eliksirem młodości.

Mleczko pszczele jest substancją wytwarzaną przez młode 3-9 dniowe pszczoły robotnice , jest wydzieliną gruczołów gardzielowych i służy do karmienia larw pszczół robotnic i trutni przez pierwsze dni życia. Królowa pszczół jest nim karmiona przez całe życie. Nie bez powodu, mało jest bowiem tak silnych, skoncentrowanych, odżywczych substancji jak pszczele mleczko. Już w starożytnej Grecji było ono wykorzystywane, wierzono, że wchodziło w skład ambrozji czyli napoju bogów.

Arystoteles jako pierwszy odkrył jego rolę w życiu pszczół wnioskując ,że spożycie mleczka pszczelego zwiększy siłę fizyczną i zdolności intelektualne. Pierwszy zastosowanie mleczka w kosmetyce miało miejsce w starożytnym Egipcie. W Azji stosowany był w medycynie naturalnej . Współcześnie stosujemy go w apiterapii. W drugiej połowie XX wieku, naukowcy, stosując proces liofilizacji przedłużyli aktywność biologiczną mleczka, dzięki czemu wydłużył się termin jego przechowywania oraz spożywania. Mleczko pszczele ma konsystencje żelową i kremowe zabarwienie. W smaku jest słodkie, częściej cierpko-kwaśne w zależności od pochodzenia, czasu zbiorów, a także biologicznych właściwości pszczół.

Mleczko pszczele jest jednym z najbardziej bogatych w aminokwasy surowców. Zawiera ich co najmniej 17 i kilka pochodnych, niezidentyfikowanych substancji. Pośród tych aminokwasów są bardzo duże ilości proliny, która bierze udział w syntezie kolagenu i elastyny, zapewniając nawilżenie, elastyczność i wzmacniając tkankę łączną. Ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, liftingujące, odmładzające. Regeneruje uszkodzone tkanki, ułatwia gojenie ran i zmniejsza przesuszenie skóry. Zmniejsza objawy łojotoku, trądziku i androgenowego wypadania włosów. Leczy stany zapalne wszelkiego rodzaju , odleżyny i oparzenia. Dobre efekty uzyskuje się po zastosowaniu mleczka w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej, gardła, języka i dziąseł oraz w przypadku opryszczki.

Mleczko pszczele ma bardzo szerokie zastosowanie w kosmetyce, zwłaszcza do odbudowy skóry. Możemy je znaleźć w składzie kremów, balsamów i płynów. Można je stosować do każdego rodzaju skóry. Zastosowaliśmy go do produkcji kosmetyków Honey Therapy takich jak balsamy do ciała oraz w peelingu z serii Biała Fantazja. Zachęcamy do wypróbowania balsamów do ciała.

Przedstawiamy również kilka propozycji stworzenia własnego kosmetyku z mleczkiem pszczelim. Mleczko pszczele również można zakupić w naszym sklepie: https://pasiekalyson.pl/sklep/p/mleczko-pszczele-mrozone-wybierz-gramature/


MASECZKA DO SKÓRY NORMALNEJ

W celu wykonania maści przygotuj:

 • 1 żółtko 
 • 1 łyżeczka oliwy z oliwek 
 • 1 g czystego mleczka pszczelego      

Wszystko mieszamy, potem zostawiamy na twarzy przez 30 minut, a następnie zmywamy letnią wodą. 

MASECZKA DO SKÓRY TŁUSTEJ

 • 1 ubite białko 
 • 1 łyżeczka jogurtu
 • 1 łyżeczka miodu
 • 1 łyżeczka świeżych otrębów
 • 1 g czystego mleczka pszczelego      

Wszystko mieszamy, pozostawiamy na skórze przez 30 minut. 

MASECZKA DO SKÓRY SUCHEJ

 • 2 łyżeczki mleka
 • 1 łyżeczka miodu
 • 1 łyżeczka świeżych otrębów pszennych
 • 1 g czystego mleczka pszczelego      

Wszystko mieszamy, zostawiamy na skórze przez 25-30 minut. Zmywamy letnią wodą.

Przeczytaj również

Masło pszczele i masełko kąpielowe - zastosowanie produktów pszczelich w pielęgnacji skóry suchej i problematycznej.
Blog

Masło pszczele i masełko kąpielowe

Zastosowanie produktów pszczelich w pielęgnacji skóry suchej i problematycznej. Ich naturalność, bogaty skład zwany skarbnicą witamin i mikroelementów, działanie antyoksydacyjne, antybakteryjne i silnie regenerujące naskórek to tylko kilka zalet.
Mleczko pszczele – Royal Jelly
Blog

Pszczoły obdarzają nas wieloma cennymi surowcami, które pozyskują lub wytwarzają w celu zapewnienia właściwego rozwoju i funkcjonowania rodziny pszczelej.
Pierzga - pszczeli chleb
Blog

Pierzga - pszczeli chleb

Pszczoły obdarzają nas wieloma cennymi produktami, które wykazują korzystny wpływają na organizm człowieka. Kolejnym produktem wartym szczególnej uwagi jest pierzga pszczela, zwana również chlebem pszczelim.
Słodycze bez cukru
Blog

Zdrowe słodycze bez cukru

W obecnych czasach cukier można znaleźć dosłownie wszędzie, nie tylko w słodyczach, ale również w codziennych artykułach spożywczych dostępnych na półkach sklepowych.
Firma ŁYSOŃ realizuje projekt wdrożenia innowacyjnej i w pełni zautomatyzowanej produkcji wyrobów spożywczych czystej etykiety z miodem gryczanym o wysokich walorach prozdrowotnych. Celem projektu jest rozwój oraz wzrost konkurencyjności firmy ŁYSOŃ na rynku branżowym. Więcej informacji na stronie: https://pasiekalyson.pl/dotacje/
euro
Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką plików cookies. Ok, zamknij