Blog

Miód gryczany jako naturalny antyoksydant

Miód gryczany jako naturalny antyoksydant
Blog

W dzisiejszym artykule pragniemy przedstawić miód gryczany oraz jego właściwości antyoksydacyjne na skórę. Jak już wcześniej wspominaliśmy miód używany jest w kosmetyce od pradawnych czasów do celów leczniczych ale również upiększających.

Wraz z rozwojem technologicznym rozpoczęto badania nad składem i właściwościami miodu gryczanego. Badania udowodniły jego antyoksydacyjne działanie na organizm. Swoje wyjątkowe cechy zawdzięcza składnikom tworzącym jego bogatą, oraz różnorodną recepturę a szczególnie dużej zawartości rutyny jednego ze związków polifenolowych z grupy glukozydów flawonoidowych. Rutyna wykazuje silne działanie antyoksydacyjne , zwalczając wolne rodniki. 

W naszym organizmie przez cały czas krążą wolne rodniki i antyoksydanty, inaczej zwane przeciwutleniaczami albo antyutleniaczami. Jeśli zachowywana jest między nimi równowaga, mamy się dobrze. Nadmiar wolnych rodników powoduje natomiast miażdżycę, raka i przedwczesne starzenie się. Procesy powstawania wolnych rodników przyspiesza bowiem np. palenie papierosów, silny czy długotrwały stres, wdychane wraz z powietrzem spaliny, długie opalanie się, a nawet forsowny trening.

Ostatnie stwierdzenie może być dla nas zaskakujące, bo przecież lekarze przekonują nas, że sport to zdrowie. A jednak. W czasie intensywnego wysiłku znacznemu przyspieszeniu ulega przemiana materii. A szybszy metabolizm, to szybsze przetwarzanie tlenu i glukozy w energię, czego efektem ubocznym jest zwiększona produkcja wolnych rodników. Niestety, na tym nie koniec. Wolne rodniki docierają do naszego organizmu również z zewnątrz poprzez pożywienie. Znajdują się bowiem m.in. w wędzonych, smażonych czy grillowanych produktach, których sporo jest w naszej diecie. Wolne rodniki szkodzą też naszej urodzie. Niszcząc lipidy (tłuszcze) naskórka, uszkadzają jego naturalną barierę ochronną. Skóra staje się sucha i skłonna do podrażnień. Naruszone zostają również włókna kolagenowe skóry właściwej, a to prowadzi do zmniejszenia jej elastyczności i przyspiesza powstawanie głębokich zmarszczek. Ale na tym nie koniec. 

W skrajnych przypadkach dochodzi do uszkodzenia kwasów nukleinowych, odpowiedzialnych za prawidłową budowę komórek, co może prowadzić do rozwoju raka skóry.Aby zapobiec skutkom działania wolnych rodników korzystne jest regularne spożywanie i używanie kosmetyków z dodatkiem miodu gryczanego. Działa zbawiennie na skórę, ponieważ zapobiega starzeniu się skóry i powstawaniu zmarszczek , również przyspiesza gojenie się ran, ma również działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne. Miód doskonale nawilża skórę, uelastycznia oraz łagodzi podrażnienia np. popękane usta.

W naszej ofercie miód gryczany znalazł swoje zastosowanie w takich kosmetykach jak: odżywczy krem do rąk, mydła peelingujące.

Przeczytaj również

Masło pszczele i masełko kąpielowe - zastosowanie produktów pszczelich w pielęgnacji skóry suchej i problematycznej.
Blog

Masło pszczele i masełko kąpielowe

Zastosowanie produktów pszczelich w pielęgnacji skóry suchej i problematycznej. Ich naturalność, bogaty skład zwany skarbnicą witamin i mikroelementów, działanie antyoksydacyjne, antybakteryjne i silnie regenerujące naskórek to tylko kilka zalet.
Mleczko pszczele – Royal Jelly
Blog

Pszczoły obdarzają nas wieloma cennymi surowcami, które pozyskują lub wytwarzają w celu zapewnienia właściwego rozwoju i funkcjonowania rodziny pszczelej.
Pierzga - pszczeli chleb
Blog

Pierzga - pszczeli chleb

Pszczoły obdarzają nas wieloma cennymi produktami, które wykazują korzystny wpływają na organizm człowieka. Kolejnym produktem wartym szczególnej uwagi jest pierzga pszczela, zwana również chlebem pszczelim.
Słodycze bez cukru
Blog

Zdrowe słodycze bez cukru

W obecnych czasach cukier można znaleźć dosłownie wszędzie, nie tylko w słodyczach, ale również w codziennych artykułach spożywczych dostępnych na półkach sklepowych.
Firma ŁYSOŃ realizuje projekt wdrożenia innowacyjnej i w pełni zautomatyzowanej produkcji wyrobów spożywczych czystej etykiety z miodem gryczanym o wysokich walorach prozdrowotnych. Celem projektu jest rozwój oraz wzrost konkurencyjności firmy ŁYSOŃ na rynku branżowym. Więcej informacji na stronie: https://pasiekalyson.pl/dotacje/
euro