Blog

Pierzga - pszczeli chleb

Pierzga - pszczeli chleb
Blog
Pszczoły obdarzają nas wieloma cennymi produktami, które wykazują korzystny wpływają na organizm człowieka. Kolejnym produktem wartym szczególnej uwagi jest pierzga pszczela, zwana również chlebem pszczelim. Rodzina pszczela oprócz miodu, potrzebuję do swojego rozwoju m.in. pyłku kwiatowego, który stanowi dla niej bogate źródło białka oraz dostarcza cennych składników odżywczych, niezbędnych do codziennego funkcjonowania. Jednak aby pszczoły mogły w pełni wykorzystać odżywcze właściwości pyłku kwiatowego, muszą go sobie odpowiednio przygotować. Wynika to z faktu, iż wierzchnia warstwa ziarna pyłku kwiatowego składa się z bardzo twardej i wytrzymałej osłony, mogącej przetrwać bardzo niekorzystne warunki zewnętrzne. 

Jak wiadomo pszczoły odwiedzając kwiaty w poszukiwaniu nektaru, przy okazji zostają oprószone pyłkiem kwiatowym. Czyszcząc się zbierają ziarenka pyłku, mieszają je z nektarem, dodają własne enzymy, a następnie zlepiają pyłki ze sobą formując postać większej granulki. Dalej granulka umieszczana jest w specjalnych koszyczkach znajdujących się na tylnej parze nóg. Po powrocie do ula pyłek jest składany w komórkach plastra, rozdrabiany i zagęszczany. Następnie pszczoły dodają bakterie kwasu mlekowego i w końcu komórka zostaje szczelnie zamknięta niewielką ilością miodu. W beztlenowych warunkach, pod wpływem fermentacji kwasu mlekowego, wierzchnia okrywa pyłku częściowo pęka, sprawiając, że drogocenne substancje zawarte wewnątrz pyłku stają się całkowicie dostępne.

Pyłek kwiatowy, a co za tym idzie pierzga pszczela, kryje w swoim wnętrzu olbrzymie bogactwo. Zawarte w są w niej białka, w tym aminokwasy egzogenne, które są niezbędne do budowy ludzkiego białka. Znajdują się tam również lipidy, w tym nienasycone kwasy tłuszczowe, fosfolipidy oraz fitosterole, a także kwasy nukleinowe, enzymy, flawonoidy, związki fenolowe oraz cukry. Pierzga pszczela to bogactwo witamin tj.: B1, B2, B3, B8, B12, C, A, PP, E, D, K, H, makroelementów: sód, potas, magnez, wapń, oraz fosfor, a także mikroelementów: mangan, żelazo, nikiel, miedź, cynk, kobalt. Warto wspomnieć, że pyłek kwiatowy przetworzony przez pszczoły do postaci pierzgi, jest zdecydowanie w większym stopniu przyswajalny przez organizm.

Należy podkreślić, że wszystkie wyżej wymieniane biologicznie czynne związki, są doskonale przyswajane przez organizm człowieka. Dlatego pierzga pszczela może być szczególnie polecana w profilaktyce zdrowotnej zapobiegającej wielu schorzeniom cywilizacyjnym tj.: stany zmęczenia, obniżonego nastroju, niepokoju, wyczerpania, a nawet depresji. Zalecany jest także w rekonwalescencji po przewlekłych i wyniszczających chorobach, w tym także zakaźnych. Zaleca się stosowanie pyłku kwiatowego w celu uzupełnienia w organizmie niedoborów witamin i białka, w szczególności gdy mamy do czynienia z dietą niskobiałkową, ubogą w witaminy lub w przypadku kiedy występuję zwiększone zapotrzebowanie fizjologiczne na wspomniane składniki np. podczas ciąży lub uprawiania sportów wysiłkowych.

Pierzga pszczela występują najczęściej pod postacią granulek kształtem i wielkości odzwierciedlającą komórkę plastra, w której została zmagazynowana przez pszczoły. Cechują się charakterystycznym kwaśno-słodkawym smakiem. 

Nasza firma postanowiła przygotować dla Państwa Pierzgę pszczelą w formie słodkiej przekąski. Pierzga pszczela została otoczona słodką polewo o smaku Cytrynowym. Stworzyliśmy niepowtarzalny, bardzo zdrowy i smaczny produkt do codziennego stosowania.

Przeczytaj również

Masło pszczele i masełko kąpielowe - zastosowanie produktów pszczelich w pielęgnacji skóry suchej i problematycznej.
Blog

Masło pszczele i masełko kąpielowe

Zastosowanie produktów pszczelich w pielęgnacji skóry suchej i problematycznej. Ich naturalność, bogaty skład zwany skarbnicą witamin i mikroelementów, działanie antyoksydacyjne, antybakteryjne i silnie regenerujące naskórek to tylko kilka zalet.
Mleczko pszczele – Royal Jelly
Blog

Pszczoły obdarzają nas wieloma cennymi surowcami, które pozyskują lub wytwarzają w celu zapewnienia właściwego rozwoju i funkcjonowania rodziny pszczelej.
Pierzga - pszczeli chleb
Blog

Pierzga - pszczeli chleb

Pszczoły obdarzają nas wieloma cennymi produktami, które wykazują korzystny wpływają na organizm człowieka. Kolejnym produktem wartym szczególnej uwagi jest pierzga pszczela, zwana również chlebem pszczelim.
Słodycze bez cukru
Blog

Zdrowe słodycze bez cukru

W obecnych czasach cukier można znaleźć dosłownie wszędzie, nie tylko w słodyczach, ale również w codziennych artykułach spożywczych dostępnych na półkach sklepowych.
Firma ŁYSOŃ realizuje projekt wdrożenia innowacyjnej i w pełni zautomatyzowanej produkcji wyrobów spożywczych czystej etykiety z miodem gryczanym o wysokich walorach prozdrowotnych. Celem projektu jest rozwój oraz wzrost konkurencyjności firmy ŁYSOŃ na rynku branżowym. Więcej informacji na stronie: https://pasiekalyson.pl/dotacje/
euro