Kwiaty miododajne

Lista roślin miododajnych, przyjaznych pszczołom wraz
z informacją o ich pielęgnacji i okresie kwitnienia.

Wrzosy

Wrzosy

Wymagają stanowiska słonecznego, ewentualnie półcienia. Gleba powinna przepuszczać powietrze i być dość wilgotna, ale nie mokra. Po przekwitnięciu, krzewinki przycinamy, co powoduje zagęszczenie się roślin i jej obfitsze kwitnienie.

Przycinamy je dopiero na wiosnę, ponieważ wrzosy kwitną
do późnej jesieni, poza tym dłuższe pędy, pozwalają na lepsze przezimowanie. Gdy już minie lato i zacznie się chłodna jesień należy okryć je gałązkami świerkowymi lub włókniną.

Wrzosy kwitną od końca lipca do końca października.

Lawenda

Lawenda

W naszych ogrodach czy na balkonie powinniśmy zapewnić
jej słoneczne, a zarazem przewiewne miejsce. W sierpniu, gdy przekwitną jej kwiaty należy je obciąć, dzięki czemu roślina się rozkrzewi i będzie jeszcze piękniej wyglądać.  Lawenda ma właściwości lecznicze. Robi się z niej między innymi syropy, olejki eteryczne, nalewki, a także kremy.

Olejki eteryczne można dodać na przykład do kąpieli bądź świec. Ich intensywny zapach jest doskonałym lekarstwem bóle głowy, przeziębienie, kaszel oraz katar, jak i bóle mięśni,
a także pomaga zrelaksować się po ciężkim dniu w pracy.

Lawenda kwitnie w lipcu i sierpniu.

Dalia

Dalia

Wymaga miejsca słonecznego nieco zacienionego, a gleby przepuszczalnej, lekko wilgotnej, zasobnej w składniki pokarmowe. By dalie były ładniejszy i dłużej kwitły należy usuwać przekwitłe kwiaty.

Po pierwszych przymrozkach, roślinę wykopujemy, a jej pędy przycinamy na 10- 20 cm nad ziemią. Karpy po krótkim osuszeniu, należy przechowywać w chłodnym miejscu
o temp. 5-8 stopni C. W przypadku suchych pomieszczeń przysypujemy je np. trocinami, torfem czy piaskiem.

Okres kwitnienia dalii jest bardzo długi, trwa on od lipca do października.

Kocimiętka

Kocimiętka

Kocimiętka jest niezwykle prosta w uprawie i niezbyt wymagająca. Wystarczy zapewnić jej dość nasłonecznione miejsce z umiarkowaną ilością wilgoci. Gleba powinna być średnio żyzna. Kocimiętka w ziemi lepszej jakości traci swą zwartą formę i nie wygląda już tak efektywnie.

Co ciekawe, w przypadku tej rośliny nie będziemy mieli problemu z pieleniem, dlatego idealnie nadaje się ona do ogródków. Kocimiętka rozkłada swoje pędy tak, że chwasty
w jej okolicy nie mają możliwości na wzrost.

Kocimiętka kwitnie od czerwca do września.

Nachyłek okółkowy

Nachyłek okółkowy

Tworzy zwarte kępy, na których umieszczone są kwiaty tworzące takie żółte koszyczki. Nachyłek okółkowy
jest łatwy w uprawie.

Najlepiej rośnie w pełnym słońcu i mało żyznej glebie.
Ze względu na swą wysokość - dorasta do 60 cm - podczas kwitnienia wymaga podparcia.

Kwitnie od czerwca do września.

Jeżówka purpurowa

Jeżówka purpurowa

Potrzebuje gleby dość żyznej i nasłonecznionego miejsca. Roślina rośnie nawet do 80 cm, dlatego dobrze jest ją podwiązać. Jeżówka purpurowa jest nie tylko pięknym kwiatem, ale również ma właściwości lecznicze.

Ma działanie przeciwzapalne przeciwgrzybiczne oraz przeciwwirusowe. Pomaga w chorobach gardła
oraz stanach gorączkowych.

Kwitnie od lipca do października.

Firma ŁYSOŃ realizuje projekt wdrożenia innowacyjnej i w pełni zautomatyzowanej produkcji wyrobów spożywczych czystej etykiety z miodem gryczanym o wysokich walorach prozdrowotnych. Celem projektu jest rozwój oraz wzrost konkurencyjności firmy ŁYSOŃ na rynku branżowym. Więcej informacji na stronie: https://pasiekalyson.pl/dotacje/
euro