Nasze działania

II Rajd w Obronie Pszczół „Pszczoły przetrwają, gdy kwiaty zapylają”

8778.jpg
Nasze działania
Zachęceni sukcesem sprzed dwóch lat postanowiliśmy powtórzyć imprezę. Znów obudziła się w nas chęć wyruszenia w drogę i zamanifestowania zaangażowania w sprawy pszczół. Wyprawa ruszyła 9 września 2017 roku pod nazwą II Rajd w Obronie Pszczół.

Tym razem rajd odbył się po Polsce. Siedmiodniowa wyprawa fiatami 126p (czyli popularnymi maluchami) wystartowała pod hasłem „Pszczoły przetrwają, gdy kwiaty zapylają”. W tydzień 13 załóg pokonało 1680 km. Wyruszyliśmy z Krakowa, a skończyliśmy w Koszalinie lądując na XXXV Ogólnopolskich Dniach Pszczelarza. Za organizację odpowiadało Stowarzyszenie Pszczelarzy Zawodowych wspólnie z Polskim Związkiem Pszczelarskim i Stowarzyszeniem Pszczelarzy Polskich Polanka przy znacznym wsparciu i zaangażowaniu Pasieki Łysoń.

Propagujemy sadzenie roślinności miododajnej

Wyprawa miała na celu zwrócenie uwagi na sprawy pszczelarstwa i trudną sytuację owadów zapylających. Slogan rajdu zawierał kwintesencję podejmowanych działań. Tym hasłem chcieliśmy zwrócić uwagę na konieczność rozwiązania jednego z problemów, z jakim mierzą się pszczoły i ich opiekunowie. Chodzi o kurczącą się bazą pożytkową.

Sadząc drzewa, krzewy i kwiaty miododajne zapewniamy pszczołom niezbędny pokarm. Jest to transakcja wiązana - dzięki zapyleniu kwiaty mogą wydać owoce i nasiona. Pszczoły to niezbędne ogniwo w łańcuchu produkcji żywności dla nas oraz hodowanych przez nas zwierząt. Aby dać dobry przykład, uczestnicy II Rajdu w Obronie Pszczół posadzili 96 drzew i krzewów na trasie przejazdu oraz rozdawali nasiona łąk kwietnych.

Pszczelarstwo miejskie? Jesteśmy na tak!

Przy okazji rozmów o pszczołach promowano także ideę pszczelarstwa miejskiego. W wielu dużych polskich miastach zaczęto hodować pszczoły na wzór europejskich pasiek. Hoduje się je np. na dachach budynków, gdzie owady równie dobrze sobie radzą jak na wsi. Co ciekawe niekiedy miasto jest w stanie zapewnić pszczołom lepsze warunki. Po pierwsze miejskie pszczoły nie są narażone na kontakt ze środkami ochrony roślin stosowanymi na dużą skalę w rolnictwie, a po drugie w mieście występuje wyższa temperatura ułatwiająca zimowlę (okres zimowania pszczół).

Podczas rajdu odwiedziliśmy dwie pasieki miejskie. Jedną usytuowaną na dachu Centrum Obsługi Mieszkańca Urzędu Miasta Krakowa oraz drugą na dachu Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Trasę przejazdu zaplanowano tak, aby odwiedzić ważne dla pszczelarzy miejsca. Np. Kamianna, Stróże, Pszczela Wola, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski i wiele innych.

Tylko dobre wspomnienia

Dla pszczół i promowania pszczelarstwa warto było pokonać każdy kilometr i każdą przeszkodę. Dzięki temu wiemy, że razem możemy więcej. Dziękujemy naszym przyjaciołom i partnerom za pomoc i zaangażowanie. Nawet jeśli wymagało to realizacji najbardziej szalonych pomysłów.

Relację z rajdu obejrzycie tutaj:

W sprawie ratowania pszczół i promowania pszczelarstwa nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa. Zapraszamy do śledzenia naszego fanpage’a i na stronę internetową, dzięki czemu zawsze będziecie na bieżąco z organizowanymi przez nas akcjami.

Przeczytaj również

APILANDIA - interaktywne centrum pszczelarskie w Pasiece Łysoń
Nasze działania

Apilandia

Interaktywne centrum pszczelarskie
0101.jpg
Nasze działania

Akcja „Nie ma lipy!”

Możemy z dumą poinformować, że Pasieka Łysoń włączyła się w ogólnopolską akcję pt. „Nie ma lipy”
Krakowskie Miodobranie - pomysł na niezapomniany weekend
Nasze działania

Krakowskie Miodobranie

Czy wiecie, że od ćwierć wieku w każdy wrzesień odbywa się Krakowskie Miodobranie?
miejskie-pasieki.jpg
Nasze działania

Miejskie pasieki

Czy wiedzieliście, że hodowlę pszczół można prowadzić nie tylko na wsi?
Firma ŁYSOŃ realizuje projekt wdrożenia innowacyjnej i w pełni zautomatyzowanej produkcji wyrobów spożywczych czystej etykiety z miodem gryczanym o wysokich walorach prozdrowotnych. Celem projektu jest rozwój oraz wzrost konkurencyjności firmy ŁYSOŃ na rynku branżowym. Więcej informacji na stronie: https://pasiekalyson.pl/dotacje/
euro