Nasze działania

Pasieka Łysoń uczestnikiem akcji „Nie ma lipy!”

0101.jpg
Nasze działania
Możemy z dumą poinformować, że Pasieka Łysoń włączyła się w ogólnopolską akcję pt. „Nie ma lipy”. Organizatorami są Górnołużyckie Stowarzyszenie Pszczelarzy w Zgorzelcu oraz Wydawnictwo „Pasieka”.

Akcja ma na celu propagowanie sadzenia pożytecznych drzew, jakimi są lipy oraz edukację na temat znaczenia tego gatunku dla branży pszczelarskiej. Chcemy zachęcić społeczeństwo do tego, aby nie ścinać zdrowych lip, które są źródłem pokarmu dla pszczół i innych owadów zapylających.

Miód lipowy jest najpopularniejszym w Polsce gatunkiem tego przysmaku. Kojarzony jest ze smakiem dzieciństwa, dlatego warto propagować w Polsce wiedzę na temat wartości lip i zachęcać do regularnych nasadzeń. Okres wzrostu lip jest długi, jednak świadome sadzenie tych drzew już teraz powoli cieszyć się efektami w przyszłości.

W samym 2017 i 2018 roku w ramach akcji „Nie ma lipy!” Górnołużyckie Stowarzyszenie Pszczelarzy posadziło ponad 650 sztuk szczepionych lip na terenie byłego województwa jeleniogórskiego:

- Z jednej strony zdaję sobie sprawę, że to mała liczba, z drugiej jest to krok do przodu - powiedział Emil Szymański, prezes Górnołużyckiego Stowarzyszenia Pszczelarzy. - Teraz przyszła pora na następny etap, czyli uświadomienie klientom, że miód powstaje z nektaru, a ten pochodzi z roślin miododajnych. Lipa jest natomiast symbolem, który ma trafiać do wyobraźni, gdyż jest jednym z pożytków pszczelich nierolniczych. Przyjmujemy więc na siebie odpowiedzialność za dostępność miodu lipowego w przyszłości oraz uniknięcie luki pożytkowej w lecie - dodał.

Akcja została zainicjowana dzięki przekazaniu 1% podatku, który otrzymało Górnołużyckie Stowarzyszenie Pszczelarzy w Zgorzelcu. W ramach akcji „Nie ma lipy!” powstał pamiątkowy plakat dołączony do nr 2/2019 czasopisma „Pasieka”. Redakcja „Pasieki” przyjęła na siebie trud opracowania graficznego, pozyskania sponsorów i kolportażu plakatów.

Do akcji dołączyły firmy: Polskie Stowarzyszenie Centrów Ogrodniczych, Zrzeszenie Miejsko-Gminnego Koła Pszczelarzy w Mirsku, Sudecki Klub Pszczelarza w Wałbrzychu, Ekolas, Szkółka krzewów Eryk Stus, Śląski Związek Pszczelarzy w Katowicach, Wydawnictwo Press-Forum, Allepszczoła, Stanpol, Centrum Pszczelarskie Wilde, Prokit, ProBiotics, PPHU Nektar, Hurtmot, Apitec, Łysoń Sp. z o.o. oraz nasze Przedsiębiorstwo i Apilandia.

Jako Pasieka Łysoń jesteśmy przekonani, że warto wspierać akcje społeczne, które przynoszą pożytek zarówno pszczołom miodnych, jak i pozostałym owadom i całemu środowisku. 

Przeczytaj również

APILANDIA - interaktywne centrum pszczelarskie w Pasiece Łysoń
Nasze działania

Apilandia

Interaktywne centrum pszczelarskie
0101.jpg
Nasze działania

Akcja „Nie ma lipy!”

Możemy z dumą poinformować, że Pasieka Łysoń włączyła się w ogólnopolską akcję pt. „Nie ma lipy”
Krakowskie Miodobranie - pomysł na niezapomniany weekend
Nasze działania

Krakowskie Miodobranie

Czy wiecie, że od ćwierć wieku w każdy wrzesień odbywa się Krakowskie Miodobranie?
miejskie-pasieki.jpg
Nasze działania

Miejskie pasieki

Czy wiedzieliście, że hodowlę pszczół można prowadzić nie tylko na wsi?
Firma ŁYSOŃ realizuje projekt wdrożenia innowacyjnej i w pełni zautomatyzowanej produkcji wyrobów spożywczych czystej etykiety z miodem gryczanym o wysokich walorach prozdrowotnych. Celem projektu jest rozwój oraz wzrost konkurencyjności firmy ŁYSOŃ na rynku branżowym. Więcej informacji na stronie: https://pasiekalyson.pl/dotacje/
euro